Meriküla elanikud ja siinse kandiga seotud ettevõtted ja asutused hoolivad küla puutumatust loodusest ja kogu mereäärsest keskkonnast.

Merikülast suure osa katab Muraste looduskaitseala ja osaliselt Rannamõisa maastikukaitseala



Küla on meeldiv koht mere ääres viibimiseks, selle metsik loodus on veel puutumata linlikest muudatustest ja seetõttu on hinnatud koht aja veetmiseks. Kindlasti on puutumatu loodus omaette väärtuseks, kuigi ei saa öelda, et kant oleks inimtegevusest täiesti puutumatu. 

Nii küla enda elanikud kui ka kogu Harku valla inimesed jalutavad meie metsas ja rannas palju, on ka külalisi kaugemalt, kel meeldib mere ääres aega veeta ja Muraste vaateplatvormil vaadet nautida. Mererannal on näha nii Naissaar kui ka Aegna saar, samuti kaugel asuva Tallinna siluett, mis osalt paistab Kakumäe poolsaare tagant ja need ilusad vaated meelitavad siiakanti.

Kindlasti tõmbab ka väikesadama piirkond inimesi ligi nii merele pääsuks, ujumiseks, päevitamiseks kui ka romantiliseks õhtuks, mis mõjutab meie loodust tugevalt.

Looduskaitse

Looduskaitsealal on eripalgeline looduskooslus ja vaatamis väärt olukordi terve aastaringi ulatuses. Olgu selleks kevadised konnakudemise kolooniad, lindude pesitsemis rituaalid või haruldaste looduskoosluste esinemine.
Ka Ranniku matkaraja, mis Tallinnast kuni Leeduni piirini kulgeb, kaardistajad on siinset loodust kõrgelt hinnanud ja kohalike poolt teadmistega rikastatud.

Tasub uurida infot Ilmandu koopa kohta ja väisata Tilgu liivakivi koopaid, liivakivist püstloodis sein pakub imelist vaadet nii talvel kui ka suvel. Talvel korraldatakse seal juba aastakümneid jääronimise kursuseid aga ka rahvusvahelisi võistlusi.

Tasub jalge alla võtta matkateekond ja nautida nii ürgse looduse ilu kui ka mereranna pakutavaid hetki.

Seetõttu on kant pisut vallaelanike kui ka kaugemalt tulijate jaoks eksootiline koht, kus oma tähtpäevi tähistada nii pikniku pidades või muudmoodi aega veetes. Mere ääres ja Tilgu teel on seetõttu prahti palju, mida on vaja aeg-ajalt koristada.

Meriküla selts koos vallavalitsusega on organiseerinud ka pakendite kogumiseks prügikonteineri neile, kel mere ääres või metsas viibimise järel ei ole soovi pakendeid ja klaastaarat metsa alla jätta.

Muraste vaateplatvorm on Muraste külaseltsi liikmete hoida ja nende poolt on vaateplatvormi juurde organiseeritud prügikastid.

Kadaka tee ristil on samuti valla poolt organiseeritud prügikastid nii majapidamiste kui ka teel möödujate jaoks.

Vaata lisa kuhuviia.ee

Merikülas asub ka reovee puhastusjaam, millega on ühendatud kümmekond majapidamist Merikülas ja üle kahesaja objekti naaberküladest. Veepuhastusjaama rajamise ja käitlemise mõjud külale on ilmsed ja seetõttu tuleb jaama kasutamisel tekkivatel mõjudel pidevalt silma peal hoida.


Oht rannaala puutumatusele tuleneb ka merelt ja laevadelt. Kakumäe lahe ja Surupi laevatee ääres on ankrukohad, kus tangitakse laevadelt laevadele kütust ja sellega seoses on keskkonnariskid kõrged ja on ka realiseerunud (2014. aastal juhtus see kaks korda).

Küla mets on suures osas väga tihe ja inimestele matkaradadest eemal ligipääsmatu ja seetõttu on meie metsas varjul palju väike- ja suurulukeid. Metsas oleme näinud nii jänest, rebast, oravat, ohtralt konnasid, siili kui ka metssigu, põtru ja kitsi. 

Küla ja selle naabruskond on kiirelt arenev kant, kus ehitatakse palju uut, aga kohalik elanikkond hoiab kõigil arengutel, loodavatel detailplaneeringutel ja muudel tegevustel silma peal, tuletamaks meelde, et meil on veel hoidmist väärt loodust.